Thermoform ve Blister Ambalaj Üretimi

Yenilikçi Çözümlerin Adresi...

Shrink Ambalaj ve Shrinkleme

Shrink Ambalaj

shrink ambalaj ve shrinkleme

Shrink Film Ambalaj, polimer plastik filmden üretilen bir ambalaj malzemesidir. Fleksible (esnek – flexible) ambalaj grubuna dahildir. Shrink ambalaj, ısı uygulandığında sardığı malzeme etrafında sıkı bir şekilde büzülen bir yapıya sahiptir. Zaten ismini de buradan alır. “Shrink” kelimesi İngilizce’de büzülmek, küçülmek, daralmak anlamlarına gelmektedir. Bir ambalaj terimi olarak shrink filmler, dünyada “shrink wrap”, “shrinkwrap” ve “shrink film” isimleriyle geçmektedir. “Wrap” kelimesinin bir çok anlamından bizimle ilgili olanları ise “sarmak” ve “ambalaj kağıdı” anlamlarıdır. Shrink ambalajlar dış sarım malzemesi olarak kullanılırlar. CD, DVD, kitap, içecek kutuları, palet yükleri en çok kullanıldıkları alanlardandır. Shrink ambalajlar et ve peynir gibi gıda ürünlerini sarmada da öncelikli tercih edilen ambalaj çeşididir. Bu ambalaj, iyi bir gıda ambalajı olmasının yanı sıra, üretimden sonra teknelerin kış sezonunda korunmasında da kullanılmaktadır. Shrink filmler, elektrik kablolarında da sızdırmazlık elemanı olarak kullanılırlar. Shrink ambalajlar iki veya daha fazla sayıda elemanı, ürünü bir arada tutmak için de kullanılır.

Shrink Ambalajın Yapısı

En sık kullanılan shrink film polyolefindir. Çeşitli kalınlık, netlik, güç ve büzülme oranlarında tipleri mevcuttur. Shrink filmleri en genel şekilde çapraz bağlı olanlar ve çapraz bağlı olmayanlar olarak ayırabiliriz. Diğer shrink filmler PVC veya başka plastik malzemeler içerirler.

Belirli mekanik ve bariyer özelliklerde shrink gıda ambalajlarında koekstrüzyonlar ve laminasyonlar mümkündür.

Günümüzün trendlerine göre firmalar shrink ambalaj ile ilgili arge çalışmalarını en az enerji ve hammadde kullanımına dayalı olarak sürdürmektedirler.

Üretim

Shrink filmler, tek yönlü veya çift yönlü olarak üretilebilmektedirler. Filmler, ısıtılarak molekülleri sarıldıkları ambalaja uyumlu hale gelir. İstenen şekle büründüklerinde filmler soğutulur ve tekrar ısıtıldıklarında başlangıçtaki boyutlarına dönerler.

Shrink Ambalaj Ekipmanları

Shrink ambalaj ekipmanları genel olarak iki formatta değerlendirilebilir.

Birinci tip shrink ambalaj makinaları orta hacimde ambalajlama için kullanılanlardır. Bu makinalar dünya ambalaj sektöründe “I-bar” olarak bilinir ve PVC ve polyofelin film üzerine yapılan tek kesimlerde kullanılır. Bu makine kullanıldıktan sonra shrink film bir ısı tabancası kullanılarak küçültülür ve ürünün etrafında sıkılaştırılmış olur.

İkinci tip shrink film makinası orta ve büyük hacimdeki ambalajlamalarda kullanılır. Bu makinalar dünya ambalaj sektöründe L-bar olarak bilinir. Bu makinalar ısı tabancaları ve ısı tünelleriyle birlikte ürün etrafına sarılmış filmi shrinklemek için kullanılır.

İki tip makinada da filmi kesmek için kablo / tel yöntemi kullanılır. Isıtılmış tel veya darbe teli kullanılır.

Kullanım

Shrink film istenilen malzeme / ürün etrafına sarılır (genellikle makine tarafından). Daha sonra bir ısı tüneli veya fırın içine gönderilir. Shrink tabancaları da kullanılabilir.

 

 

Okunma 3642 defa Son Düzenlenme Perşembe, 23 Mayıs 2013 22:25